Každý z nás sa už určite s Litefeetom niekde stretol. Častokrát môžeme na battloch počuť energické Litefeet bomby alebo zazrieť kroky ako sú napríklad Lock-In a Tic Tac Toe.  Litefeet som týmto spôsobom už dlhší čas evidovala, no o jeho bohatej kultúre a význame som sa dozvedela až v lete minulého roka, kedy sme spolu s Anči (lektorka Akadémie Tanca) mali šancu spoznať niektorých litefeet tanečníkov z Paríža, Londýna a New Yorku a so zatajeným dychom sme počúvali príbehy o tejto komunite.

Litefeet vznikol v Harleme približne okolo roku 2005. Keďže je to pomerne mladý tanečný štýl, mnoho tanečníkov, ktorí sú dnes považovaní za legendy, majú niečo okolo 20-25 rokov. Napríklad Jayy Black, Sylencer, Mr. Youtube a mnoho ďaľších. Pôvodne sa tancoval a performoval v New Yorskom metre a neskôr sa preslávil najmä vďaka jeho obrovskej energii a originálnym krokom ako sú napríklad: Harlem Shake, Rev up, Chicken Noodle Soup, Bad One,  Lock-In, atď.

Dvoch tanečníkov spomínaného štýlu, ktorých sme s Anči v lete spoznali, sa nám podarilo vo februári pozvať do Nitry na workshopy a krátky seminár. Bushido  a Alex sú členovia významnej komunity Litefeet Nation a spoločne šíria osvetu v rodnom Francúzsku, ale aj v iných krajinách, ako napríklad aj ďaleké Japonsko. Práve táto dvojica prispela k tomuto článku krátkym rozhovorom o Litefeete.

Bushido v Akadémii Tanca
© Magdaléna Reporter

Rozhovor s Bushidom a Alexom

Ako si sa pretancoval k Litefeetu a prečo práve tento štýl?

Bushido: Litefeet som objavil pred piatimi rokmi na Youtube. Hneď som sa s tým štýlom stotožnil, pretože jeho energia mi pripomínala hip hop z 90-tych rokov.

Alex: K Litefeetu som sa dostal cez mojich dlhoročných kamarátov, Bushido a Bounce. V tej dobe som síce tancoval popping, no Litefeet pohyby a jeho energia ma veľmi ohúrili. Hoci nedokážem úplne opísať ako som sa cítil, keď som po prvý krát videl Litefeet video, veľmi sa ma to dotklo. Začal som teda trénovať s Bushidom a popping som prestal tancovať.

Odkiaľ pochádza názov a čo vyjadruje?

Bushido: Názov Litefeet pochádza od slávneho rappera a speakera z New Yorku, AG the Voice of Harlem. V jeho veľmi známej skladbe „No Music“ vraví  „get the light feet going,“  čím  sa zrodilo hnutie „Get Lite.“  Oficiálne,  „Litefeet” nemá rovnaký význam ako „Hip Hop.“  Myslím si skôr, že ten názov je niečo ako motto. Je odvodený od pozitívnej energie a vedie ľudí kladným smerom.

Čo je to Litefeet Nation France ?

Bushido: Litefeet Nation France je názov francúzskej Litefeet komunity. Jej cieľom je pomôcť tým, ktorí chcú začať s Litefeetom a naučiť sa o ňom viac. Takisto treba spomenúť, že sa nesnažíme pomôcť len ľuďom vo Francúzsku ale i po celej Európe.

Litefeet Nation
© Fred Wolf Photographe

Akoby si opísal Litefeet človeku, ktorý o ňom možno ešte nepočul?

Bushido: Pre mňa je Litefeet rytmus. Nie je to úplne o tvojich moves, ale skôr o tom, ako dokážeš znázorniť rytmus svojou osobnosťou a spojiť sa s hudbou.

Alex: Litefeet, taktiež známy ako „Get Lite, “ vznikol spojením party dances ako napríklad Tone Whop, Chicken Noodle Soup, Aunt Jackie, Bad One, atď. Vystihuje ho rýchle tempo a veľmi špecifická práca s nohami, no zároveň je to kultúra, ktorá má svoje zvyky a pravidlá. Napríklad v Harleme ovláda takmer každý tanec Harlem Shake, je to šialené!

Stretávaš sa s nepravdami o Litefeete? Aké sú?

Bushido: Pre mňa nejestvujú nepravdy, iba uhol pohľadu,  ktorý je u každej osoby iný. Rád hľadám a zhromažďujem poznatky o tejto kultúre a vždy keď zbieram informácie, pripomínam si, že každý má svoju vlastnú pravdu.

Aké máš rady pre tanečníkov, ktorí sa chcú LF venovať?

Bushido: Ak chceš začať tancovať Litefeet, začni. Nečakaj na niekoho kto ti povie či môžeš tancovať Litefeet alebo nie.

Alex: Najprv sa nauč základy ako rev up, tone whop, bad one, lock-in a tic tac toe. Potom skús zájsť do New Yorku aby si zažil tú kultúru na vlastnej koži. A aby som nezabudol, spoj sa s nami – Litefeet Nation.

Alex
© Fred Wolf Photographe

Je jednoduchý pre samoukov?

Alex: Áno! Teda, určite sa zvládneš naučiť pohyby, každý to tréningom zvládne. Ale niečo tomu bude chýbať. A to je porozumenie kultúre a vedomosť ako správne vyskladať Litefeet demo. Preto by mal každý brať informácie od OGs tohto štýlu. Môžete sa ľahko spojiť s legendami ako napríklad Chrybaby Cozie, E-solo, Ki-nen.

Bushido: Jasné, že sa pohyby vieš naučiť aj sám. Ale aby si mohol tancovať tanečný štýl potrebuješ mu rozumieť ty aj tvoje telo. Takže, áno, dá sa to, ale stále sa potrebuješ učiť od kvalifikovaných učiteľov.

Obľúbený tvorcovia hudby na LF?

Alex: Mám veľmi rád Yaffi Tune, Hann beats, Jayy Black a  Larry Smoove má taktiež husté skladby.

Máš vízie, ktoré by si chcel s LF dosiahnuť?

Bushido: Mojím cieľom je šíriť ho a domôcť tomu,  aby si ho čo najviac ľudí užívalo.

Alex: Ja si len prajem, aby Litefeet rástol a všetkým dokázal, že to nie je len trend ale naozajstná kultúra, ktorá je veľmi zaujímavá. Takisto chcem, aby sa môj tím „Team Savage“ dostal na vrchol. Tímto pozdravujem môj tím:  Janice, Mark, Nisa a Dylan.

Juste Debout Week
© Babtiste Fauschille

Na záver by som chcela dodať, že ak sa zaujímate o tento tanečný štýl, nebojte sa zobrať rady od Bushida a Alexa. Základné kroky síce môžete odpozerať aj z internetu ale neváhajte kontaktovať  Litefeet tanečníkov a OGs, ktorí vám ochotne pomôžu a poradia. Sú totiž veľmi otvorení a tešia sa z každého tanečníka, ktorý sa Litefeetu chce venovať a šíriť jeho kultúru ďalej.


Martina Lieskovská (Maťka) – Instagram

Podnety, dotazy a komentáre prijímame na tejto mailovej adrese:

info@tanecnascena.sk