Tanec a sochárstvo. Dve rôzne umenia, ale i spoločné prepojenie. Mnohým z nás by ani nenapadlo, že sochárstvo by mohlo mať prepojenie s tancom. Avšak opak je pravdou. 

Peace Dance, Parsla Zalkalne, Riga, Lotyšsko

Tak ako aj tanec aj sochárstvo je umením, ktorým nám autori chcú niečo ukázať. Krásu daného umenia. Dá sa na to však pozerať  z dvoch perspektív. Prvou zásadnou otázkou je: “Ako dokáže sochár zobraziť tanec?”. Samotné sochárstvo je vytvorené či už z kameňa, hliny alebo kovu. Sochári sa snažia vo svojich dielach hmatateľne stelesniť predstavu o dokonalom človeku. Zachytávajú javy skutočnosti, podoby reálnych predmetov. Rovnako ako aj vo výtvarnom umení, tak i v sochárstve, sochár dokáže zachytiť určitý moment, ktorý v ňom vyvolal akési emócie. Predchádzajúceho i nasledujúceho pohybu. 

Bliss Dance, Treasure Island, CA, USA

A teraz sa nato pozrieme z hľadiska tanečníka a položíme si druhú otázku. “Ako dokáže tanečník vyobraziť sochu?”.  Pri tejto otázke som sa viackrát pozastavila a prišla na to, že socha sa dá naozaj krásne vyobraziť tanečne. Keďže socha predstavuje akési zastavenie, zachytenie momentu, tak tanečník to vie ukázať rôzne. A to napríklad vo forme rôznych póz, figúr, zastavení, takisto ako aj v maliarstve i tu sa dá toto umenie vyobraziť tancom na základe materiálu, z čoho je dané dielo vytvorené – ak je z kameňa, tak je socha veľmi tvrdá, ťažká a aj náš tanec by vyzeral ťažko, tvrdo ba i chladno s pochmúrnymi emóciami, kameň sa však dá ukázať aj ako akási sila, motivácia. Ak je napríklad z hliny, tak vieme, že hlina  je tvorená prachovými čiastkami – piesočnatou frakciou a takisto ho vieme tanečne vyobraziť ako ľahkosť, vzdušnosť, jemnosť.  No a na záver prikladám ako ukážku i nejaké videá. 

1.dancing in a human sculpture garden

.

2.tanečne zachytené pózy sôch

.

Určite by ma potešili aj odozvy, ako vy vnímate prepojenie a ako by ste vy odpovedali na otázku: “Ako by ste ako tanečník vyjadrili sochárstvo?”