Každý z nás je iný, každý z nás inak premýšľa. Všetci sa však občas v mysli dostávame do stavu, ktorý nám nie je príjemný. Strácame psychickú „pohodu”. Výnimočne nepríjemne nás to vie zasiahnuť v rámci tanca. Tanec je pre nás niečím hlboko intímnym, vyjadruje našu emóciu divákom v surovej a autentickej podobe. Je ale aj niečím, čo považujeme za samozrejmé, príjemné. Nie sme zvyknutí, že by sme sa pri tanci cítili zle, vždy očakávame, že príde moment tanečnej eufórie, ktorý nás tak baví. Občas je opak pravdou a v dôsledku psychického vypätia je všetko okolo tanca problémom. Sme v strese pred vystúpením alebo battlom, máme pocit, že nie sme dosť dobrí, že nám to celé jednoducho „nejde”. Ako sa teda môžeme starať o svoje psychické zdravie v rámci tanca?

Rozhodol som sa túto otázku položiť viacerým tanečníkom, požiadať každého z nich o unikátny pohľad na tento problém. Vznikla z toho pestrá zmeska odporúčaní a výpovedí, ktoré nám prezradia veľa nielen o pestovaní duchovného zdravia, ale aj o tanečníkoch samotných. Čítajte!


Slim Kein

Neprestávaj makať a uvoľni sa.

O svoje tanečné psychické zdravie sa starám veľmi jednoducho. Trénujem pravidelne, väčšinou sám a v neskorších hodinách. Snažím sa v poslednom čase viac trénovať voľnejším štýlom, tancom vyjadrujem aké mám v sebe pocity, aký som mal deň, na akú hudbu mám chuť tancovať a aké prežívam obdobie. Toto tvorí momentálne cca 70 % a reálne ma to teší, lebo vidím, že za posledné roky konečne tvorím viac. Zvyšných 30 % sú systémové tréningy zamerané na silu a výkon a je to viac o disciplíne. Ak je tréningov menej, pohoda nie je ani v tanci a teda ani v bežnom živote, haha, takže musím neustále makať, aby bol kľud.

Bboy Slim Kein © Peter Szabó

Sun

S klidem v těle hudba a tanec lépe proudí uvnitř nás.

Psychickou pohodu v tanci mi pomáhá zachovat vědomí, že tato pohoda sama o sobě můj tanec zformuje do naprosté přirozenosti. Vždy mám pocit, že s klidem v těle se hudba uvnitř mě pohybuje mnohem svobodněji a tanec je mnohem uvolněnější a upřímnější. Stres se u mě projevuje ztuhnutím svalů a stavem jako bych byla v pozoru – připravena se bránit nebo utéct. Kvůli této ztrnulosti ve mně nemůže plynule proudit ani hudba ani tanec ani pocity, nemají totiž místo. A když ani tohle nepomůže, tak si vždy řeknu „nas*aaaaat”! Haha.

Sun © Jonáš Novák

Téra

Doma jako na parketě.

Udržet si motivaci je v dnešní době docela umění a to i k tomu, co nám přináší největší radost. Jediný taneční parket je teď podlaha v obývacím pokoji, jako publikum slouží odraz v zrcadle a představivost musí fungovat víc než kdy dřív. Je ale něco, co dodržuji pokaždé, když tančím doma. Normálně bych nevyrazila na párty, na battle, ani jinou taneční akci bez náušnic, bez čepice nebo s kruhy pod očima, tak proč bych doma nemohla využít možnosti, které stále mám. Tanec v pokoji je ta chvilka, kdy chci být spokojená i se svým vizuálem a vzpomenout si, kdo jsem, když tančím. Upravit se doma pro mě není mrhání časem, ale investice do udržení psychické pohody a motivace.

Téra © Andrea Jircova

Dia

Buď pripravený a nauč sa pracovať s tým, čo ti behá hlavou pred tancovaním.

Ak budeš dbať na prípravu, teda budeš viac trénovať, oveľa ľahšie zvládneš prípadný stres pred vystúpením alebo battlom. Môžeš tak pracovať na svojich slabších stránkach, zdokonaľovať sa, a tým si aj viac dôverovať. Zároveň je podstatné zachovať si priamo pred výkonom pozitívne myslenie. Myslieť si v duchu: „Podarí sa mi to!“, „Užijem si to!“, má pozitívny dopad na tvoj pocit počas tancovania. Ak ti to nejde, môže ti s tým pomôcť aj blízka osoba, napríklad kamarát, rodič alebo tréner. Tiež je dôležité nesnažiť sa o čo najlepší dojem pre všetkých, neriešte názory iných, avšak prijmite radu a konštruktívnu kritiku. Nezabúdaj na to, že tanec môžme vnímať každý subjektívne, tak sa venujme skôr vlastnému zlepšeniu, ako porovnávaniu sa s druhými.

Dia v battle móde © Partychvil

Miňo Figura

Prijmi svoje emócie.

Rád sa vraciam k podstate tanca ako prostriedku vyjadrovania a ventilovania emócií. Je veľmi jednoduché, pre nás ako umelcov a častých perfekcionistov, spadnúť do „zlých emócií”, pochybností alebo tzv. vyhorenia. Treba si uvedomiť, že je v poriadku sa mýliť, je v poriadku byť unavený a je v poriadku niečo cítiť. Myslím si, že neexistuje univerzálny kľúč. Ak sa potrebuješ uvoľniť, zapoj do svojich tréningov napr. jógu alebo si vybi zlosť pri dynamickej rozcvičke, rozšanti sa pri improvizácii a nič od seba neočakávaj. Zakrič si na tréningu, vyskáč sa. Ak potrebuješ chvíľu odstup, venuj sa niečomu inému a ono ťa to koniec koncov opäť navedie na tvoju cestu. Skúmaj, prijímaj a usmej sa na seba ráno v zrkadle.

Miňo Figura v pohybe © Miňov osobný archív

Michal Zoller (Krishpin) – Instagram

Slim Kein – Instagram

Sun – Instagram

Téra – Instagram

Dia – Instagram

Miňo Figura – Instagram

Podnety, dotazy a komentáre prijímame na tejto mailovej adrese:

info@tanecnascena.sk